NAWIGACJA

Czwartek 28.03.2024

liczba odwiedzin: 1520811
STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 170 W ŁODZI | DEKLARACJA UDZIAŁU UCZENNICY/UCZNIA W ZAJĘCIACH DODATKOWYCH | PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DEMORALIZACJI UCZNIA | PROCEDURA POSTĘPOWANIA PROFILAKTYCZNEGO I WYCHOWAWCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE CZYNU PRZESTĘPCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRÓB SAMOBÓJCZYCH | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRZEMOCY W INTERNECIE | REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA DZIECI DO ŚWIETLICY | REGULAMIN ŚWIETLICY INTEGRACYJNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA, ROZPATRYWANIA SKARG | REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU2 | PROCEDURA ZAKŁADANIA NIEBIESKIEJ KARTY | STRATEGIA DZIAŁAŃ WOBEC DZIECI ZAGROŻONYCH UZALEŻNIENIEM | POLITYKA OCHRONY DZIECI | PROCEDURA REAGOWANIA W ZWIĄZKU Z NADMIERNYM KORZYSTANIEM Z INTERNETU | PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SPRAWIE DZIECKA KRZYWDZONEGO W OKRESIE EPIDEMII | PRCEDURA REAGOWANIA W PRZYPADKU UZALEŻNIENIA OD REKLAMY | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU POPRAWKOWEGO | PROCEDURY POSTĘPOWANIA W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU SAMOWOLNEGO OPUSZCZENIA ZAJĘĆ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK WYSTĄPIENIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK POPEŁNIENIA PRZEZ UCZNIA CZYNU KARALNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK UCZNIA BĘDĄCEGO OFIARĄ CZYNU KARALNEGO

Procedury

PROCEDURA ZAKŁADANIA NIEBIESKIEJ KARTY

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU KRZYWDZENIA DZIECKA W SZKOLE PODSTWOWEJ NR 170 W ŁODZI

I. Problem krzywdzenia dziecka w rodzinie oraz ogólne procedury założenia „Niebieskiej Karty”

Krzywdzenie dziecka to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka (definicja WHO).

Zawsze pierwszym obowiązkiem osoby, która dowiaduje się, że dziecko jest krzywdzone jest zatrzymanie krzywdzenia. Interwencja prawna w sytuacji krzywdzenia dziecka rozumiana jest jako powiadomienie odpowiednich instytucji: policji, prokuratury, sądu rodzinnego i nieletnich o przestępstwie lub zagrożeniu dobra dziecka, w celu podjęcia przez te instytucje działań w ramach swoich obowiązków służbowych. Działania te zapobiegną krzywdzeniu dziecka, spowodują wyciągnięcie odpowiedzialności w stosunku do sprawcy i wesprą dziecko oraz rodzinę w sytuacji kryzysu.

Rolę i zadania nauczycieli oraz szkolnych specjalistów w zakresie udzielania pomocy dziecku określa: Ustawa o systemie oświaty, Ustawa Karta Nauczyciela, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”, jak też Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia  17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Odpowiedzialność nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników niebędących nauczycielami za pomoc dzieciom krzywdzonym wynika również z innych przepisów prawa, m.in. Kodeksu postępowania karnego – art. 304, Kodeksu karnego – art.162, Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, art. 12, Kodeksu postępowania cywilnego – art. 572, Konwencji o Prawach Dziecka.

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” dyrektor, nauczyciel-wychowawca lub pedagog szkolny – jako przedstawiciel oświaty – może wszcząć procedurę przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” i w ciągu 7 dni przekazać go przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury przeprowadzić należy w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. Jeżeli osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie wobec dziecka, jest któraś z tych osób, to działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności osoby mu najbliższej i pełnoletniej oraz – w miarę możliwości –  w obecności psychologa. Formularz powinien być wypełniony podczas rozmowy z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie. Rozmowa taka może odbyć się w placówce oświatowej lub w miejscu pobytu tej osoby.

  1. Zasady postępowania szkoły w sytuacji krzywdzenia dziecka  w rodzinie
  • Nauczyciel:

W przypadku uzyskania informacji, że uczeń który, nie ukończył 18 lat, jest ofiarą przemocy w rodzinie nauczyciel powinien sporządzić notatkę służbową i przekazać uzyskaną informację wychowawcy klasy, pedagogowi szkolnemu, dyrektorowi szkoły.

  • Pracownik niepedagogiczny:

W przypadku uzyskania informacji, że uczeń który, nie ukończył 18 lat, jest ofiarą przemocy w rodzinie pracownik niepedagogiczny powinien przekazać niezwłocznie uzyskaną informację wychowawcy klasy, pedagogowi szkolnemu, dyrektorowi szkoły.

  • Wychowawca:
  1. Przeprowadza rozmowę z uczniem: buduje relację opartą na zaufaniu, wyjaśnia że bicie dzieci to łamanie prawa i poważna sprawa, która wymaga pomocy innych, zaufanych osób, np. lekarza lub pedagoga/psychologa szkolnego. Informuje również o konieczności kontaktu z rodzicami, gwarantując dziecku bezpieczeństwo.
  2. Sporządza notatkę opisującą: wygląd dziecka, dolegliwości stan zdrowia, uzyskane informacje oraz podjęte przez siebie działania.
  3. Nawiązuje pilnie kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi, informuje o stanie dziecka, np. konieczności przebadania dziecka przez lekarza oraz o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy wobec dziecka. Sporządza z rozmowy notatkę służbową.
  4. W dalszej pracy wychowawczej wspiera dziecko, zabiega o prawidłową integrację dziecka
    z zespołem klasowym, tworzy atmosferę bezpieczeństwa i pełnej akceptacji.
  5. Systematycznie współpracuje z rodzicami, pedagogiem szkolnym i nauczycielami uczącymi dziecko.

 

  • Pedagog/ psycholog szkolny we współpracy z nauczycielami i specjalistami pracującymi z dzieckiem (z zespołem wychowawczym):

W przypadku stwierdzenia, że problem krzywdzenia nie wymaga sięgnięcia po środki represji karnej wobec rodziny i izolowania od niej dziecka i że możliwa jest współpraca z rodzicami:

  1. Pedagog/psycholog szkolny wzywa do szkoły rodziców/opiekunów prawnych ucznia na zebranie zespołu wychowawczego.
  2. W ramach pracy zespołu wychowawczego zawiera z rodzicami kontrakt  o współpracy na rzecz poprawy sytuacji dziecka  i rodziny.
  3. Podejmuje działania wynikające z potrzeb dziecka i rodziny w kierunku:

- wzmocnienia dziecka, udzielenia wsparcia w sytuacji kryzysowej i traumatycznej poprzez zapewnienie mu pomocy psychologiczno- pedagogicznej na terenie szkoły,

- wspierania rodziny poprzez kierowanie do instytucji oferujących np. poradnictwo, konsultacje psychologiczne, terapię uzależnień, terapię dla sprawców przemocy, grupy wsparcia, warsztaty umiejętności  wychowawczych,

- pomocy w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych poprzez zastosowanie procedur mediacyjnych bądź kierowanie do mediatorów,

- zabezpieczenia socjalnego poprzez kierowanie do instytucji oferujących: poradnictwo
i warsztaty w zakresie metod poszukiwania prac, zorganizowanie pomocy finansowej, rzeczowej, ciepłego posiłku w  szkole itp.

  1. Upoważniony przez dyrektora szkoły wypełnia „Niebieską Kartę Część A” wszczynając tym samym procedurę „Niebieskiej Karty”.
  2. Oddelegowany przez dyrektora szkoły bierze czynny udział w pracach zespołu interdyscyplinarnego, który stworzy zintegrowaną strategię pomocy oraz będzie monitorować sytuację dziecka i rodziny.
  3. Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub odmawiają podjęcia działań proponowanych przez szkołę pedagog szkolny upoważniony przez dyrektora szkoły składa niezwłocznie zawiadomienie  o podejrzeniu przestępstwa do Policji, Prokuratury lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

 

  • W przypadku zdiagnozowania bezpośredniego zagrożenia zdrowa lub życia dziecka:
  1. Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego pedagog szkolny powiadamia policję, wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego oraz prokuraturę rejonową o popełnieniu przestępstwa. Równolegle powiadamia pracownika socjalnego w rejonie.
  2. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42