Czwartek 28.03.2024

liczba odwiedzin: 1520818

PRCEDURA REAGOWANIA W PRZYPADKU UZALEŻNIENIA OD REKLAMY

Bezkrytyczna wiara w treści zamieszczone w Internecie, nieumiejętność odróżnienia treści prawdziwych od nieprawdziwych, szkodliwość reklam prowadząca do – procedury reagowania

Podstawy prawne uruchomienia procedury Ustawa z 11 stycznia 2017r. –Prawo oświatowe

Brak umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od nieprawdziwych publikowanych w Internecie, bezkrytyczne uznawanie za prawdę tez publikowanych w forach internetowych, kierowanie się informacjami zawartymi w reklamach. Taka postawa dzieci prowadzić może do zagrożeń życia i zdrowia (np. stosowania wyniszczającej diety, samookaleczeń), skutkować rozczarowaniami i porażkami życiowymi (w efekcie korzystania z fałszywych informacji), utrudniać lub uniemożliwiać osiąganie dobrych wyników w edukacji (korzystanie z upraszczających i zawężających temat „ściąg” i „bryków”), a także utrwalenia się u ucznia ambiwalentnych postaw moralnych.

SPOSÓB POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA ZAGROŻENIA

1. Uczniowie nie umiejący odróżniać prawdy od fałszu informacji publikowanych w Internecie winni być identyfikowani przez nauczycieli i wychowawców w trakcie lekcji wszystkich przedmiotów. Nieprawdziwe informacje z Internetu mogą być wykorzystane do działania na szkodę innych.
  2.  Decyzja o ewentualnym poinformowaniu opiekunów skrzywdzonego ucznia oraz potencjalnego sprawcy, w przypadku wykorzystania niewłaściwych treści zaczerpniętych z Internetu, krzywdzących ofiarę powinna być podejmowana przez pedagoga/psychologa, biorącego pod uwagę dobro małoletnich, w zależności od charakteru sytuacji.
  3. Pierwszą reakcją szkoły i rodziców, obok dokumentacji dowodów, winno być otoczenie wszechstronną, dyskretną opieką psychologiczno - pedagogiczną ofiary oraz zaproponowanie odpowiednich działań wychowawczych.
  4. Rozmowa na temat identyfikacji potencjalnego sprawcy powinna być realizowana w warunkach komfortu psychicznego dla dziecka – z szacunkiem dla jego indywidualności i przeżytego stresu.
  5. W przypadku wykrycia sprawcy Dyrektor informuje policję /sąd rodzinny.
  6. Posługiwanie się nieprawdziwymi informacjami zaczerpniętymi z Internetu w procesie dydaktycznym –podczas lekcji lub w zadaniach domowych, każdorazowo winno być zauważone przez nauczyciela, przeanalizowane i sprostowane. Przypadki spektakularne powinny być archiwizowane przez nauczycieli i wykorzystywane podczas zajęć z edukacji medialnej (informacyjnej).
  7. Wystarczającą reakcją jest opublikowanie sprostowania nieprawdziwych informacji i -w miarę możliwości –rozpowszechnienie ich w Internecie, w portalach o zbliżonej tematyce.
  8. Szkoła powinna prowadzić działania profilaktyczne -edukację medialną (informacyjną), zarówno w formie zajęć pozalekcyjnych, jak i w trakcie lekcji przedmiotów nieinformatycznych (np. historii, języka polskiego, WDŻ) przez wszystkie lata nauki ucznia w szkole. Zajęcia w szkole mogą mieć charakter kilkuminutowych elementów edukacji medialnej wplecionej w lekcje o innej tematyce i/lub lekcji ukierunkowanych na zdobywanie przez dzieci i młodzież kompetencji medialnych.