NAWIGACJA

Środa 24.04.2024

liczba odwiedzin: 1522695
AKTUALNOŚCI RECENZJE AUDIOBOOKI

BIBLIOTEKA SZKOLNA

AKTUALNOŚCI

"Kto czyta, żyje podwójnie"      

Umberto Eco

   BIBLIOTEKA JEST CZYNNA:

poniedziałek 08.40 - 13.45
wtorek 09.35 - 16.30
środa 08.40 – 14.40
czwartek 09.35 – 15.35
piątek 07.50 – 13.50
 

 



NARODOWE CZYTANIE '2020
 
We wrześniu 2020 roku nasza szkoła ponownie włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Uczniowie klasy VIII a prezentowali piękne fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego podczas kolejnych lekcji w kilku klasach i zachęcali do samodzielnego jej doczytania. W bibliotece zaś można było dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z „Balladyną”, między innymi – jak interpretował ją Jan Matejko, co wspólnego ma z nią kopalnia soli w Wieliczce, a imię „Skierka” – z grzybami, jakie działanie mają maliny i czy warto wykonać malinowe ciasto „Balladyna”.

 


Kamishibai a więzi szkolno-przedszkolne

W listopadzie 2019 r. troje aktywnych i twórczych ósmoklasistów wybrało się do Przedszkola Miejskiego nr 138 z prezentacją opowieści w formie teatrzyku kamishibai i – z zabawami tematycznymi. Było zadziwionych tym, jak bardzo przedszkolakom spodobał się teatrzyk i wszystkie proponowane plastyczno-muzyczno-ruchowe formy aktywności. Maluchy do tego stopnia nawiązały dobre relacje z uczniami, że z przyjemnością ich ściskały i z własnej woli, gdy nadszedł czas pożegnania, ustawiły się w kolejce, by zostać przez nich wziętym na ręce i przytulonym. Z kolei wychowawca przedszkolaków, widząc rodzące się talenty pedagogiczne uczniów, zaproponował im kontynuowanie współpracy w postaci wolontariatu. Gratulujemy pomysłowości i postawy naszej trójce ósmoklasistów.

 

 

 

 

 

 

 


Spotkania autorskie

Nasi uczniowie mieli niesamowitą okazję, by podczas Targów Salon Ciekawej Książki osobiście poznać dwie wspaniałe pisarki –rozpoznawalne i nagradzane autorki książek dla dzieci i młodzieży – panią Agnieszkę Tyszkę i panią Emilię Kiereś. Wraz z uczniami innych szkół, ciekawi życia prywatnego, publicznego i zawodowego, zadawali przeróżne pytania i uczestniczyli w twórczej rozmowie. Podejmowali także próby odgadnięcia dalszych losów bohaterów wybranych powieści tych autorek. Na pamiątkę spotkania uzyskali autografy.

 

 

 


Warsztaty decoupageu skorupkowego i wikliny papierowej

Czy w bibliotece można tworzyć piękne ekologiczne ozdoby? Czemu nie! Dzięki współpracy biblioteki szkolnej z 63. Filią Biblioteki Miejskiej, nie tylko poszerzamy swoje zainteresowania czytelnicze, ale również rozwijamy zdolności plastyczne wykonując kolorowe talerze techniką decoupageu skorupkowego (Wy też nie wyrzucajcie do kosza skorupek od jaj!) czy – gwiazdki i serduszka z papierowych rurek. Świetna i pożyteczna zabawa!

 

 

 


JAPOŃSKI TEATRZYK PRZEDSTAWIA

W drugim semestrze czworo uczniów z klas VII uczestniczyło w projekcie „Teatr kamishibai – jak stworzyć i przedstawić nietypową formę książki?”. Miało okazję poznać historię kamishibai – japońskiego teatrzyku papierowego – oraz szczegółowe zasady jego tworzenia. Uczniowie mogli obejrzeć kilka przedstawień tego typu spektaklu ilustracji. Następnie opracowali scenariusz prezentacji na podstawie wybranej przez siebie opowieści, rozdzielili między siebie zadania i przygotowali się do samodzielnego wystąpienia. Miało ono miejsce podczas Drzwi Otwartych Szkoły i było połączone z tematycznymi animacjami dla najmłodszych.

 

 


100-LECIE WOLNOŚCI NASZEJ KOCHANEJ OJCZYZNY
 
...obchodzimy dość nietypowo - wytężając wzrok i skupiając uwagę tak, by generał Józef Piłsudski mógł być zadowolony ze swojego wizerunku.  Kto wytrwały do nas dołączy? ...

 

 

 

 


Nowe regały. Na nich nowe książki. Mnóstwo nowych, pachnących, pięknie wydanych książek. Aż chciałoby się przeczytać wszystkie! A to jeszcze nie koniec... Wkrótce będą dostępne także kolejne z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zamówione w drugiej turze. Ach, jak ciekawie się zapowiadają jesienne i zimowe wieczory! Tylko od którego  tytułu zacząć?

 

 


W naszej szkole w tym tygodniu włączamy się w ogólnopolską akcję społeczną Narodowe Czytanie. Obchodząc stulecie odzyskania przez Polskę suwerenności, chcemy poznać albo przypomnieć sobie piękną, wartościową i wzruszającą literaturę patriotyczną. Chcemy dowiedzieć się, co czuli nasi pradziadkowie, kiedy walczyli o godność, niepodległość swoją i naszą; o czym marzyli, a także - jakie spotykały ich trudności, kiedy już doczekali się wolności. Dlatego uczennice klas VII i VIII czytają nam fragmenty "Przedwiośnia" oraz innych utworów z Antologii Niepodległości.

ORIGAMI W 10 MINUT

 

Nie ma miejsca na nudy w czasie przerwy! Lubimy wpadać do biblioteki i wyczarowywać papierowe cuda. Polecamy ten wspaniały relaks międzylekcyjny.

 

 

 

 

 

 

 


BIBLIOTEKA SPEŁNIA ŻYCZENIA

 

W ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Szkoła może zakupić do biblioteki książki, o których marzą uczniowie, a których jeszcze nie ma na regałach. Śmiało więc można wyrażać i składać swoje książkowe życzenia.

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42