SZKOLNA AKADEMIA INNOWACJI I ODPOWIEDZIALNOŚCI
Projekt ten realizowany był przez Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.
Głównym jego celem było podniesienie atrakcyjności i jakości oferty edukacyjnej szkół objętych wsparciem. W każdej szkole realizowany był program rozwojowy - oparty na diagnozie potrzeb i zgodny z programami nauczania i rozwoju szkoły. Uczniowie wzięli udział w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe i w zajęciach dodatkowych.
Istotną cechą projektu było dostosowanie form pracy z uczniami do ich możliwości. Zajęcia dodatkowe były prowadzone wyłącznie w małych grupach - w większości przypadków liczących od 8 do 20 uczniów, natomiast w przypadku zajęć specjalistycznych - od 3 do 10 uczniów. Dzięki temu możliwa była indywidualna praca i zwiększenie efektywności nauki. W naszej szkole lekcje dodatkowe były prowadzone z języka polskiego, języka niemieckiego, matematyki, przyrody, informatyki, logopedii, terapii pedagogicznej, ekspresji kulturalnej, socjoterapii i muzykoterapii. Jedną z nowoczesnych form pracy z uczniami był innowacyjny program pomocy dzieciom w nauce języka polskiego (Leo Maniak). W tym przypadku poprzez zabawę, warsztaty i eksperymenty dzieci uczyły się sprawnego czytania, rozumienia tekstu, notowania, zapamiętywania, koncentracji uwagi czy autoprezentacji.
Ukoronowaniem kilkumiesięcznego wsparcia były dla uczniów wiosenne Akademie Przygody, czyli kilkudniowe wyjazdy w teren. Ich uczestnicy wzięli udział w warsztatach, eksperymentach czy dyskusjach - przygotowanych przez ludzi świata nauki, biznesu i sztuki. Celem tych zajęć było uświadomienie uczniom praktycznych zastosowań zdobywanych w szkole wiadomości i wpływu wykształcenia na pozycję zawodową i społeczną w dorosłym życiu. Do Akademii Przygody zakwalifikowani zostali uczniowie najzdolniejsi, którzy jednocześnie mają największe trudności w zdobywaniu solidnego wykształcenia.
Okres realizacji projektu: listopad 2009 - sierpień 2011