NAWIGACJA

Środa 15.01.2025

liczba odwiedzin: 1539754

INNOWACJE

Zajęcia edukacyjne prowadzone metodą dramy

Tytuł/zakres tematyczny: Zajęcia edukacyjne prowadzone metodą dramy.

Autor/Realizator: I. Stawińska - Madaj, E. Kaźmierczak

Indywidulana/zespołowa: Praca zespołowa.

Cel: Prezentacja materiału edukacyjnego za pomocą dramy aktywuje emocje, zwiększa zaangażowanie ucznia podczas ćwiczeń, pozwala lepiej zrozumieć i zapamiętać treści prezentowane podczas zajęć lekcyjnych.

Adresaci/Odbiorcy: Uczniowie i ich rodzice.

Plan: Cykliczne zajęcia prowadzone podczas zajęć języka polskiego i godziny wychowawczej.

Organizacja: Zajęcia organizowane będą przez nauczycielki języka polskiego, które ukończyły kurs dramy I i II stopnia. Podczas zajęć wykorzystane zostaną łatwo dostępne materiały pasmanteryjne, sznurki, taśmy, tkaniny, itp.

Spodziewane efekty: Drama uczy samodzielności myślenia i działania. Wyzwala w dziecku kreatywność i pozwala ukierunkować jego naturalną aktywność na działania twórcze, rozwijające wyobraźnię, elokwencję i plastykę ciała. Zmusza do poszerzenia zakresu indywidualnych możliwości każdego dziecka a jednocześnie wpływa na rozwój emocjonalny, co wydaje się szczególnie cenne dla uczniów nieśmiałych i zamkniętych w sobie. Choć z założenia nie wymaga zdolności aktorskich, to wykorzystuje naturalną dla młodzieży skłonność do naśladownictwa. Wyrabia również umiejętność współpracy w grupie, szukania kompromisu i szanowania zdania drugiego człowieka. Z całą pewnością pozwala na zaangażowany odbiór utworu, w którym możliwe jest nieustanne uaktualnianie przekazywanych treści do bieżących problemów danej grupy rówieśniczej.

Sposób ewaluacji: Ważnym elementem jest podsumowanie każdej etiudy dramowej poprzez omówienie wybranego przez uczestników modelu postępowania oraz refleksje nad motywacją zaprezentowanych w scence działań bohaterów. Umiejętne przeprowadzenie takiej rozmowy pozwala nauczycielowi sprawdzić stopień przyswojenia treści zaplanowanych na konkretne zajęcia.

Działania podjęte w I semestrze roku szkolnego 2020/2021:

  • lekcje języka polskiego i godziny wychowawczej prowadzone metodą dramy,

  • cykl warsztatów teatralnych prowadzonych przez p. Monikę Tomczyk z Miejskiego Teatru "Miniatura" w Gdańsku (spotkania w oparciu o "Bajki robotów" S. Lema jako pretekst do rozmowy o świecie współczesnym i zagrożeniach cywilizacyjnych-poczucie osamotnienia, odrzucenia nastolatka przez grupę rówieśniczą),

  • po zakończonych zajęciach zorganizowanie konkursu plastycznego pt. Świat 2050 roku (przedstawienie zaprezentowanych treści w dowolnej formie plastycznej),

  • konkurs na najlepszy przekład intersemiotyczny słuchowiska pt. "Bezsenność Jutki" przygotowanego przez Łódzką Akademię Dramy, z którą szkoła nawiązała współpracę przy wcześniejszych projektach dramowych (poszerzenie wiedzy na temat holokaustu).

 

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42