Strategia działań wychowawczych, zapobiegawczych i interwencyjnych wobec uczniów zagrożonych uzależnieniem
w Szkole Podstawowej nr 170 w Łodzi
Strategia działań wychowawczych, zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec uczniów zagrożonych uzależnieniem obejmuje wszelkie działania wychowawcze, profilaktyczne oraz edukację prozdrowotną i jest realizowana przez wszystkich pracowników szkoły.
- realizuje zadania wynikające ze Statutu Szkoły, Programu Wychowawczego
i Programu Profilaktyki;
- monitoruje i odpowiada za realizację strategii działań wychowawczych, zapobiegawczych i interwencyjnych;
- na bieżąco informowany jest przez wychowawców, nauczycieli i innych pracowników szkoły o podjętych przez nich działaniach wynikających
z realizacji strategii;
- w sytuacji zagrożenia ucznia uzależnieniem podejmuje stosowne decyzje tak, aby każda interwencja była przeprowadzona z zachowaniem wszelkich praw, zarówno uczniów jak i ich rodziców.
- realizują cele i treści zawarte w Programie Wychowawczym Szkoły oraz Programie Profilaktyki;
- realizują zagadnienia dotyczące zapobiegania narkomanii w ramach przedmiotów, których podstawy programowe uwzględniają te zagadnienia, w ramach wychowania do życia w rodzinie;
- systematycznie prowadzą edukację prozdrowotną, promocję zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia wśród uczniów na godzinach z wychowawcą, lekcjach przyrody i wychowania fizycznego, na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i innych;
- uczestniczą w WDN oraz kursach, szkoleniach, konferencjach z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów uczniów oraz sposobów podejmowania wczesnej interwencji w sytuacji zagrożenia uzależnieniem;
- wychowawcy klas monitorują sytuację wychowawczą, w szczególności poprzez diagnozę przejawów zachowań ryzykownych uczniów swojej klasy, sytuacji życiowej rodzin dysfunkcyjnych;
- wychowawcy klas i nauczyciele współpracują z pedagogiem, psychologiem,
Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 4 a także pielęgniarką z Gabinetu Medycyny Szkolnej w zakresie realizowania zagadnień profilaktycznych, wychowawczych i edukacji prozdrowotnej.
- udziela pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie Szkoły uczniowi, który wymaga takiej interwencji; określa stan, w jakim on się znajduje;
- wzywa pogotowie ratunkowe, jeśli wymaga tego stan zdrowia ucznia;
- powiadamia Dyrektora szkoły o każdej interwencji w sytuacji, gdy stwierdzi, że uczeń jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających lub stał się ofiarą agresji fizycznej;
- współpracuje z pedagogiem i psychologiem w sytuacjach kryzysowych, wymagających udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub podejrzewa, że uczeń ma problemy zdrowotne spowodowane zaniedbaniem stanu zdrowia lub złym odżywianiem.
- mają obowiązek niezwłocznego poinformowania Dyrekcji szkoły lub pedagoga
o wszelkich zauważonych nieprawidłowościach, które wymagają postepowania interwencyjnego.
Procedury postępowania w sytuacjach szczególnych zagrożeń związanych ze środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi, z uwzględnieniem zadań osób podejmujących interwencje
Współpraca z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i zapobiegawczych, prozdrowotnych i interwencyjnych.
Aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach profilaktycznych i w zajęciach umożliwiających, alternatywne wobec zachowań ryzykownych, zaspokajanie potrzeb psychicznych i społecznych:
Treść i forma zajęć profilaktycznych jest dostosowywana do zachowań ryzykownych uczniów Szkoły i stopnia zagrożenia. Zajęcia uwzględniają potrzeby i zainteresowania uczniów. Ponadto dokonuje się rokrocznie rozpoznawania potrzeb i oczekiwań rodziców.
Wybór przekazywanych wychowankom treści oraz stosowanych form pracy odbywa się zgodnie z ich wiekiem, możliwościami intelektualnymi oraz percepcyjnymi. Podejmowane działania uwzględniają potrzeby danej grupy związane ze stopniem zagrożenia uzależnieniem oraz występującymi aktualnie zachowaniami ryzykownymi. Pod uwagę są brane między innymi następujące zagrożenia:
Oceny sytuacji w tym zakresie dokonuje wychowawca klasy planując pracę wychowawczą i zapobiegawczą w danym roku szkolnym, uwzględniając informacje uzyskane od innych nauczycieli, wychowawców oraz pedagoga, a także rodziców. Ponadto szkoła podejmuje działania zapobiegawcze poprzez różnorodność form i treści profilaktycznych, organizowanie akcji i imprez o charakterze profilaktycznym oraz zajęć z:
Edukacja rówieśnicza: działania podejmowane z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego – prezentowanie własnych pasji, zainteresowań, podejmowanie działań charytatywnych, inicjatywy dotyczące osób starszych, chorych dzieci, zwierząt ze schroniska.
W Szkole Podstawowej nr170 edukacja rówieśnicza realizowana jest pod nadzorem i z pomocą nauczycieli-opiekuna PCK i opiekunów Samorządu Uczniowskiego:
Formami działania w tym zakresie są między innymi:
Szkoła współdziałania ze służbą zdrowia i policją w sytuacjach wymagających interwencji w sposób określony w procedurach, a także poprzez organizację zajęć profilaktycznych.
W ramach długofalowej pracy profilaktyczno – wychowawczej szkoła i policja utrzymują stałą, bieżącą współpracę w zakresie profilaktyki zagrożeń. Koordynatorami współpracy są pedagog i psycholog szkolny oraz specjalista ds. nieletnich i patologii właściwej jednostki policji. Do współpracy ze szkołą zobowiązany jest także dzielnicowy, w rejonie którego znajduje się szkoła.
W ramach współpracy policji ze szkołą organizuje się:
Współpraca ze Służbą Zdrowia:
Szkoła współpracuje z różnymi instytucjami wspierającymi działania profilaktyczne i prozdrowotne:
997 – Komenda Wojewódzka Policji, VI Komisariat Policji w Łodzi
998 – Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – ogólny telefon alarmowy
Centrum Pomocy Rodzinie w Łodzi
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Łodzi i jego lokalne oddziały
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 4 w Łodzi
Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, V Wydział Rodzinny i Nieletnich lub inne sądy rejonowe, w zalezności od miejsca zamieszkania dziecka i jego rodziny
Wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem i demoralizacją, rozwijanie ich poczucia własnej wartości oraz motywowanie do podejmowania różnych form aktywności, w tym aktywności pozaszkolnej, zaspokajających ich potrzeby psychiczne i społeczne, rozwijających zainteresowania i umiejętności psychospołeczne.
W ramach opieki psychologiczno – pedagogicznej uczniowie mają możliwość korzystania z pomocy nauczycieli, wychowawcy, pedagoga i psychologa, w celu rozwiązywania osobistych i rodzinnych problemów. Organizacja pracy szkoły zapewnia uczniom możliwość zaspokajania potrzeb psychicznych, społecznych a także rozwój umiejętności i zainteresowań.
Wobec osób, u których zespół zjawisk psychicznych i oddziaływań środowiskowych stwarza wysokie prawdopodobieństwo powstania zależności od środków uzależniających oraz wobec uczniów z rodzin alkoholowych i zagrożonych patologiami społecznymi a także zagrożonych niedostosowaniem społecznym, realizowane są następujące zadania z zakresu profilaktyki:
Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli w zakresie profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży oraz sposobu podejmowania wczesnej interwencji w sytuacjach zagrożenia uzależnieniami
Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli (WDN) w Szkole Podstawowej nr 170 w Łodzi uwzględnia tematykę profilaktyki uzależnień i odbywa się zgodnie z potrzebami szkoły. Jest realizowane w ramach spotkań zespołów wychowawczych oraz zebrań szkoleniowych Rady Pedagogicznej. Ponadto nauczyciele poodnoszą kompetencje wychowawcze korzystając z oferty szkoleniowej ŁCDNiKP, WODN i innych, w tym on – line. Poszerzają swą wiedzę i umiejętności korzystając z zasobów internetowych oraz materiałów szkoleniowych przekazywanych przez instytucje pomocowe.
Dokonywanie systematycznej oceny podejmowanych działań wychowawczych i zapobiegawczych
Członkowie Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 170 w Łodzi systematycznie dokonują oceny efektów podejmowanych działań wychowawczych i zapobiegawczych poprzez:
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r.
w sprawie szczegółowych form działalności wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. z 2003 r. Nr 26, poz. 226).