NAWIGACJA

Środa 22.01.2025

obecnie trwa
brak lekcji
czas do rozpoczęcia zajęć
11:56:51
liczba odwiedzin: 1540089
STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 170 W ŁODZI | DEKLARACJA UDZIAŁU UCZENNICY/UCZNIA W ZAJĘCIACH DODATKOWYCH | PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DEMORALIZACJI UCZNIA | PROCEDURA POSTĘPOWANIA PROFILAKTYCZNEGO I WYCHOWAWCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE CZYNU PRZESTĘPCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRÓB SAMOBÓJCZYCH | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRZEMOCY W INTERNECIE | REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA DZIECI DO ŚWIETLICY | REGULAMIN ŚWIETLICY INTEGRACYJNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA, ROZPATRYWANIA SKARG | REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU2 | PROCEDURA ZAKŁADANIA NIEBIESKIEJ KARTY | STRATEGIA DZIAŁAŃ WOBEC DZIECI ZAGROŻONYCH UZALEŻNIENIEM | POLITYKA OCHRONY DZIECI | PROCEDURA REAGOWANIA W ZWIĄZKU Z NADMIERNYM KORZYSTANIEM Z INTERNETU | PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SPRAWIE DZIECKA KRZYWDZONEGO W OKRESIE EPIDEMII | PRCEDURA REAGOWANIA W PRZYPADKU UZALEŻNIENIA OD REKLAMY | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU POPRAWKOWEGO | PROCEDURY POSTĘPOWANIA W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU SAMOWOLNEGO OPUSZCZENIA ZAJĘĆ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK WYSTĄPIENIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK POPEŁNIENIA PRZEZ UCZNIA CZYNU KARALNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK UCZNIA BĘDĄCEGO OFIARĄ CZYNU KARALNEGO

Procedury

PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO

Procedura przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego

w Szkole Podstawowej nr 170 w Łodzi

Podstawa prawna: R O ZP O R ZĄ D ZE N I E M I N I S T R A E D U K A C J I N A R O D O W E J z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 poz.373), Na podstawie art. 44zb ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457, 1560, 1669 i 2245)

§1

1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3. Uczeń ubiegający się o egzamin klasyfikacyjny musi złożyć wniosek do Dyrektora szkoły nie później niż na 1 dzień przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym Rady Pedagogicznej. Wniosek składają rodzice/prawni opiekunowie.

4. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności ubiegający się o egzamin klasyfikacyjny musi złożyć wniosek do Dyrektora szkoły nie później niż na 1 dzień przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym Rady Pedagogicznej. Wniosek składają rodzice/prawni opiekunowie.

5. Prośba o egzamin klasyfikacyjny/egzaminy klasyfikacyjne należy złożyć na piśmie do Dyrektora szkoły najpóźniej w dzień poprzedzający posiedzenie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej 

6. Rada pedagogiczna na wniosek dyrektora podejmuje decyzje o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu ucznia do egzaminu klasyfikacyjnego.

7. W przypadku wniosku o egzamin klasyfikacyjny z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności Rada Pedagogiczna podejmuje decyzje w drodze jawnego głosowania zwykłą większością głosów.

8. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:

 1) realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;

2) spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

9. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust. 8 pkt 2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne, zajęcia techniczne i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

10. Uczniowi, o którym mowa w ust. 8  pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.

11. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem ust. 12.

12. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

13. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i rodzicami/ opiekunami prawnymi. Egzamin przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

14. Po uzgodnieniu terminu uczeń i rodzice/opiekunowi prawni potwierdzają podpisem, że znana jest im data egzaminu  (załącznik nr 1 do regulaminu)

15. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia przygotowuje i przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

1)Dyrektor lub wicedyrektor szkoły- jako przewodniczący komisji

2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne

3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

16. W przypadku gdy nie jest możliwe powołanie nauczyciela danego przedmiotu w skład komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny dyrektor szkoły powołuje w skład komisji nauczyciela danego przedmiotu zatrudnionego w innej szkole, w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

17. Pytania egzaminacyjne przygotowuje nauczyciel prowadzący dany przedmiot

18. Uczeń i jego rodzice/opiekunowie prawni zostają poinformowani o zakresie materiału dydaktycznego, formie egzaminu klasyfikacyjnego oraz o kryteriach oceny.

Zakres materiału egzaminacyjnego powinien obejmować treści omawiane podczas nieobecności ucznia.

19.  W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice /prawni opiekunowie ucznia.

20.  Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający
w szczególności:

1) nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin;

2) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji

3) termin egzaminu klasyfikacyjnego;

4) imię i nazwisko ucznia;

5) zadania egzaminacyjne;

6) ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

21. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego nie jest promowany do klasy programowo wyższej. Uczeń, który przystąpił do kilku egzaminów klasyfikacyjnych i w ich wyniku otrzymał więcej, niż 1 ocenę niedostateczną nie jest promowany do klasy programowo wyższej.

22. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

23. Uczeń  niedopuszczony do egzaminu klasyfikacyjnego nie jest promowany do klasy programowo wyższej.

24. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany" albo "nieklasyfikowana".

19. Uczeń, który jest nieklasyfikowany na I semestr, zobowiązany jest zaliczyć materiał. Zaliczenie odbywa się w formie i  terminie ustalonym przez nauczyciela przedmiotu.

O terminie nauczyciel informuje  ucznia i rodzica na zebraniu rodziców podsumowującym I semestr.

§2

TRYB ODWOŁAWCZY OD OCENY NIEDOSTATECZNEJ USTALONEJ W WYNIKU EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO:

  1. Uczniowi, jego rodzicom/opiekunom prawnym przysługuje prawo do odwołania się od oceny niedostatecznej wystawionej  wyniku egzaminu klasyfikacyjnego, w którym zostały naruszone procedury określone w pkt 18 §1
  2. Odwołanie w formie pisemnej należy kierować do Dyrektora szkoły w terminie 3 dni od daty przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego.
  3. Odwołanie od oceny niedostatecznej można składać w przypadku:
  • złego stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego w dniu egzaminu udokumentowanego zaświadczeniem lekarskim
  • nie uwzględnienia przez komisję egzaminacyjną zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dotyczących szczególnego trybu oceniania uczniów dysfunkcyjnych
  1. Odwołanie od oceny niedostatecznej złożone do Dyrektora szkoły jest rozpatrywane w trybie natychmiastowym, a informacja o decyzji jest przekazywana zainteresowanym w terminie 3 dni od jej podjęcia. Decyzja Dyrektora jest ostateczna.
  2. W przypadku stwierdzenia zasadności odwołania Dyrektor szkoły powołuje nową komisję i wyznacza nowy termin przeprowadzenia egzaminu.
  3. Ocena ustalona w wyniku powtórnego egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna.  

 

 

 

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42