ZBIÓR PROCEDUR POSTĘPOWANIA
w okresie pandemii COVID-19
/ zagrożenia zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 /
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 170 W ŁODZI
Podstawa prawna:
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
Postanowienia ogólne
§ 2
W sprawie ustalenia zasad bezpośredniej obsługi Interesantów
w SP 170 w Łodzi
Z uwagi na bezpieczeństwo innych Interesantów i pracowników Szkoły
w przypadkach budzących wątpliwość co do stanu zdrowia Interesanta,
w szczególności z uwagi na jego zewnętrzne objawy chorobowe, Interesantom może zostać uniemożliwione wejście na teren Szkoły.
Godziny pracy sekretariatu Szkoły : 8.00 – 16.00
Zaleca się następujące formy kontaktu Interesantów:
Szkoła Podstawowa nr 170 w Łodzi Miedziana 1/3, 90-038 Łódź
2) kontakt elektroniczny lub telefoniczny:
§ 3
Obowiązki dyrektora szkoły
§ 4
Obowiązki pracowników szkoły
§ 5
Obowiązki rodziców/ opiekunów prawnych
Utrzymywanie czystości w szkole
§ 7
Zasady bezpieczeństwa podczas zajęć
§ 8
Zajęcia świetlicowe
13. Rodzice zapisując dziecko do świetlicy szkolnej są zobowiązani do przesłania zeskanowanej karty zapisu oraz potwierdzonego podpisem regulaminu świetlicy i regulaminu rekrutacji dzieci do świetlicy szkolnej drogą elektroniczną na adres kontakt@sp170.elodz.edu.pl lub dokumentów w formie papierowej do skrzynki podawczej.
14. Osoby przyprowadzające i odbierające dziecko ze świetlicy szkolnej nie robią tego osobiście. Zatrzymują się w strefie wyznaczonej, a po dziecko udaje się pracownik szkoły.
§ 9
§ 10
Wyjścia i wycieczki
§ 11
Korzystanie z zasobów biblioteki
1. W bibliotece (oprócz nauczyciela bibliotekarza) może przebywać 4 osób jednocześnie.
11. Wychowawcy są zobowiązani zapoznać uczniów z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej w okresie epidemii.
12. Przed wejściem do pomieszczenia biblioteki wywiesza się szczegółowe zasady korzystania z biblioteki w okresie epidemii i harmonogram godzin pracy biblioteki.
§ 12
Możliwe warianty zawieszenia zajęć przez dyrektora szkoły
1.Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
2.Wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki.
3. W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.
Warunki wprowadzenia kształcenia w wariancie B i C
Wariant B
1.Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu Wariantu B, czyli kształcenia mieszanego, gdy państwowa powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna uzna za konieczną taką organizację nauki, biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły/placówki.
2. Kształcenie mieszane (tzw. hybrydowe) może dotyczyć organizowania zajęć w mniejszych grupach lub dla części klas (np. klasy I-III – zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne) a także zajęć przeznaczonych dla pojedynczych lub niewielkich grup uczniów.
3. Dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować kształcenie zdalne np. dla uczniów pozostających na kwarantannie, dla uczniów przewlekle chorych, na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem, czy dla uczniów, którzy mają orzeczenie o indywidualnym nauczaniu z poradni psychologiczno-pedagogicznej i posiadają opinię lekarza o przeciwskazaniach do bezpośrednich kontaktów z nauczycielem ze względów epidemicznych.
Wariant C
1.Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu Wariantu C, czyli zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. Kluczowa przy podejmowaniu takiej decyzji będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zostanie podjęta gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub będą przypadki zachorowań lub kwarantanny.
§ 13
1.Informacja do senepidu o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu, może pochodzić od lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców lub pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, placówki lub innych pracowników szkoły, którzy uzyskali informację o zachorowaniu. Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Przeprowadza on dochodzenie epidemiologiczne, a następnie, w razie potrzeby, podejmuje czynności, które mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i zachorowań.
2.W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli poddać się pozostali uczniowie z tej klasy. Wówczas prowadzenie dla nich zajęć w formie zdalnej będzie jedyną możliwością kontynuowania nauki.
3. Nauka stacjonarna dla innych klas w danej szkole będzie zależała od tego w jakim stopniu byli oni narażeni na zakażenie.
4.Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, na podstawie przedstawionych przez dyrektora szkoły, konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć szkolnych.
§ 14
Zasady współpracy z rodzicami
§ 15
Organizacja wydawania i spożywania posiłków
10. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
11. W jadalni nie ma samoobsługi.
11.Dania i produkty są podawane przez osobę do tego wyznaczoną.
12. Posiłki dostarczane przez firmę cateringową są przywożone w jednorazowych opakowaniach.
§ 16
Organizacja zajęć dydaktycznych i dyżurów podczas przerw
Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia
§ 1.
1) duszność;
2) stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C);
3) objawy przeziębieniowe;
4) gorączka;
5) kaszel;
6) duszności i kłopoty z oddychaniem;
7) bóle mięśni i ogólne zmęczenie
pracownik nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112 w celu poinformowania, że może być zakażony koronawirusem.
§ 2.
§ 3.
§ 4.
§ 5.
Informacje z numerami telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych umieszcza się w miejscach łatwo dostępnych.
§ 6.
Osoby, które miały kontakt z zakażonym powinny zastosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały z taką osobą kontakt.
§ 7.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora, a dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
§ 8.
§ 9.
Do zgłoszenia dyrektorowi podejrzenia zakażenia koronawirusem zobowiązany jest każdy pracownik szkoły.
§ 10.
Każdy, kto miał kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem nie opuszcza pomieszczenia/szkoły do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Po uzyskaniu tych zaleceń dyrektor niezwłocznie informuje pracowników, i w razie wskazań stacji, rodziców uczniów.
§ 11.
§ 12.
Z procedurą zostają zapoznani wszyscy pracownicy szkoły, potwierdzając ten fakt podpisem na oświadczeniu, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej procedury.