Sobota 27.04.2024

PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU POPRAWKOWEGO

Procedura przeprowadzania egzaminu poprawkowego

w Szkole Podstawowej nr 170 w Łodzi

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych z 22 lutego 2019 r. (Dz. U. poz.373)

1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednego lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.
  2. Do egzaminu poprawkowego uczeń przystępuje po pisemnym wniosku o egzamin poprawkowy złożonym przez ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) do Dyrektora szkoły nie później niż do momentu rozpoczęcia klasyfikacyjnego posiedzenia Rady Pedagogicznej w danym roku szkolnym.
  3. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem   egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, technologii informacyjnej, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
  4.  Termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu      ferii letnich.

5.    Informację o wyznaczonych terminach egzaminów poprawkowych sporządza się na piśmie, przekazuje uczniowi lub jego prawnym opiekunom i pozostawia w sekretariacie szkoły wraz z zagadnieniami egzaminacyjnymi zgodnymi z wymaganiami programowymi na ocenę dopuszczającą.

6. uczeń lub prawny opiekun potwierdza podpisem informację o terminie egzaminu poprawkowego i     kwituje odbiór zagadnień egzaminacyjnych.

7. Zagadnienia egzaminacyjne (zadania praktyczne) pisemne i ustne oraz wymagania   egzaminacyjne zgodne z wymaganiami programowymi na ocenę dopuszczającą przygotowuje komisja przedmiotowa lub nauczyciel danego przedmiotu i przekazuje Dyrektorowi szkoły najpóźniej w ostatnim tygodniu danego roku szkolnego.

8. Egzamin pisemny trwa 45 minut; na egzamin ustny przeznaczone jest 30 minut, w tym 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi.

9.  Ocenę ustala komisja egzaminacyjna. Kryterium zdania egzaminu jest uzyskanie 80%     poprawnych odpowiedzi.

10. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

a)  Dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji;

b)  nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący;

c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne -jako członek    komisji.

11. Nauczyciel, o którym mowa w ust.4 pkt.2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach np. zwolnienie lekarskie, pokrewieństwo z uczniem ,wypadek losowy. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

12.   Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

a)      skład komisji;

b)      termin egzaminu poprawkowego;

c)      pytania egzaminacyjne;

d)      wynik egzaminu poprawkowego oraz ocenę z tego egzaminu.

13.Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych     odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Wzór protokołu stanowi załącznik 1 do niniejszej procedury.

14.     Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

a)      nieobecność na egzaminie poprawkowym musi być usprawiedliwiona przez ucznia, rodziców (prawnych opiekunów) w dniu egzaminu;

b)    pisemny wniosek o ustalenie nowego terminu egzaminu należy złożyć do dyrektora szkoły równocześnie z usprawiedliwieniem nieobecności.

15.     Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę .

16.    Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w  klasie programowo wyższej.

1.  Ocena z egzaminu poprawkowego nie podlega odwołaniu.

Warunki i sposoby przeprowadzania egzaminu poprawkowego w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły.

Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej i jest przeprowadzany z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, umożliwiających porozumienie się poprzez ustalony komunikator.

Ustalenie komunikatora następuje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.