NAWIGACJA

Sobota 27.04.2024

liczba odwiedzin: 1522991
STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 170 W ŁODZI | DEKLARACJA UDZIAŁU UCZENNICY/UCZNIA W ZAJĘCIACH DODATKOWYCH | PROCEDURA ORGANIZOWANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU DEMORALIZACJI UCZNIA | PROCEDURA POSTĘPOWANIA PROFILAKTYCZNEGO I WYCHOWAWCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE CZYNU PRZESTĘPCZEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRÓB SAMOBÓJCZYCH | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PRZEMOCY W INTERNECIE | REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA DZIECI DO ŚWIETLICY | REGULAMIN ŚWIETLICY INTEGRACYJNEJ | PROCEDURA PRZYJMOWANIA, ROZPATRYWANIA SKARG | REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU2 | PROCEDURA ZAKŁADANIA NIEBIESKIEJ KARTY | STRATEGIA DZIAŁAŃ WOBEC DZIECI ZAGROŻONYCH UZALEŻNIENIEM | POLITYKA OCHRONY DZIECI | PROCEDURA REAGOWANIA W ZWIĄZKU Z NADMIERNYM KORZYSTANIEM Z INTERNETU | PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SPRAWIE DZIECKA KRZYWDZONEGO W OKRESIE EPIDEMII | PRCEDURA REAGOWANIA W PRZYPADKU UZALEŻNIENIA OD REKLAMY | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU KLASYFIKACYJNEGO | PROCEDURA PRZEPROWADZANIA EGZAMINU POPRAWKOWEGO | PROCEDURY POSTĘPOWANIA W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU SAMOWOLNEGO OPUSZCZENIA ZAJĘĆ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK WYSTĄPIENIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK POPEŁNIENIA PRZEZ UCZNIA CZYNU KARALNEGO | PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK UCZNIA BĘDĄCEGO OFIARĄ CZYNU KARALNEGO

Procedury

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO

ZBIÓR PROCEDUR POSTĘPOWANIA

w okresie pandemii COVID-19

/ zagrożenia zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 /

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 170 W ŁODZI

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374).
  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, 1495 oraz 2020 r. poz. 284, 322, 374)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410) wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.), wprowadzonego art. 28 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374).
  • Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego     ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz.U. z 2020 poz.1389).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach(Dz. U. z 2020 poz.1386).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
    (Dz. U. poz. 1394).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA

 

§ 1

 

Postanowienia ogólne

 

  1. Procedura bezpieczeństwa dotyczy wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 170 im. Anieli Krzywoń w Łodzi, uczniów oraz ich rodziców.
  2. Celem procedury jest zminimalizowanie zagrożenia zakażeniem się koronawirusem              SARS-CoV-2.
  3. Procedura określa działania, które minimalizują możliwość zakażenia.
  4. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Informacje o zasadach higieny umieszcza się w miejscach ogólnie dostępnych w szkole. Pracownicy i uczniowie powinni starać się zachować odpowiedni dystans przebywając na terenie szkoły, w szczególności w czasie przerw.
  5. Na terenie szkoły nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust. Można to robić dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Natomiast maseczki powinny być stosowane w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych.
  6. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów infekcji dróg oddechowych, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  7. Uczeń powinien pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, ochronie podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
  8. Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub we własnej szafce. Nie powinien zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  9. Wychowawcy są zobowiązani do poinformowania uczniów o zasadach zachowania na terenie szkoły obowiązujących w czasie epidemii, w pierwszym dniu pobytu uczniów szkole, podczas zajęć z wychowawcą oraz systematycznego, w miarę potrzeb, przypominania tych zasad.
  10. Wychowawca każdego oddziału zapewni, aby lista jego wychowanków, wraz z określonymi sposobami szybkiej komunikacji z rodzicami ucznia, była dostępna dla każdego nauczyciela uczącego w danej klasie, z zapewnieniem ochrony tych danych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  11. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  12. Jeżeli nauczyciel zaobserwuje u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, w tym kaszel, temperaturę wskazującą na stan podgorączkowy lub gorączkę, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób. Następnie powinien on niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.​​​​​
  13. Zasady postępowania w sytuacji opisanej w ust. 8 określone są w Procedurze postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, obowiązującej w szkole.
  14. W miejscu pracy, pracę mogą świadczyć tylko pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących zakażenie koronawirusem.
  15. Osoby wykazujące objawy choroby zakaźnej, w tym w szczególności kaszel w połączeniu z podwyższoną temperaturą, są zobowiązane założyć maseczkę i niezwłocznie odizolować się od innych osób. Nie mogą one prowadzić zajęć lub uczestniczyć w lekcjach, lub wykonywać innej pracy.
  16. Pracownik szkoły, który został objęty kwarantanną, jest zobowiązany niezwłocznie poinformować dyrektora o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy.
  17. Po otrzymaniu pisemnej decyzji o kwarantannie pracownik bezzwłocznie przekazuje tę decyzję pracodawcy.
  18. Pracownik przebywający na kwarantannie może świadczyć pracę wyłącznie zdalnie, o ile taki sposób zostanie ustalony z pracodawcą - dyrektorem szkoły.
  19. Pracownik na kwarantannie nie może pracować poza miejscem kwarantanny.
  20. Dyrektor szkoły jako pracodawca – w porozumieniu z pracownikiem –  każdorazowo ustali, czy pracownik może pracować zdalnie.
  21. Każdy, kto wchodzi do budynku szkoły jest obowiązany skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk lub założyć rękawiczki jednorazowe.
  22. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
  23. Przy wejściu do budynku szkoły prowadzony jest rejestr wejść. Wzór rejestru określa załącznik nr 1 do niniejszej procedury. Do rejestru nie wpisują się pracownicy szkoły i uczniowie.
  24. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum – osoby wchodzące do szkoły obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
  25. Wychowawca ma obowiązek uzyskać pisemną zgodę rodzica/opiekuna na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
  26. W miarę możliwości zapewnia się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych.
  27. Zobowiązuje się nauczycieli do przeciwdziałania gromadzeniu się uczniów na korytarzach szkolnych i na terenie szkoły.
  28. pracownicy administracji oraz obsługi są zobowiązani do ograniczenia, w miarę możliwości, kontaktów z uczniami oraz nauczycielami.
  29. W miarę możliwości zapewnia się  różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły.
  30. W miarę możliwości zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze danego oddziału odbywają się w tych samych pomieszczeniach, co pozwoli na unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
  31. W łazienkach i obok innych miejsc do mycia rąk umieszcza się instrukcję prawidłowego mycia rąk.

 

 

                                                      

 

 

                                                                  § 2

 

W sprawie ustalenia zasad bezpośredniej obsługi Interesantów

w SP 170 w Łodzi

 

  1. Przyjmowanie Interesantów przez pracowników Szkoły następuje wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty przy wykorzystaniu środków komunikacji zdalnej (telefonicznie, pocztą elektroniczną) za pośrednictwem sekretariatu. Interesanci, którzy nie otrzymali od pracownika Szkoły potwierdzenia terminu wizyty nie będą mogli zostać obsłużeni w danym dniu,.
  2. Przyjście Interesanta w innym terminie, w tym o innej godzinie niż ustalona
    z pracownikiem Szkoły, może skutkować odmową wejścia Interesanta
    na teren Szkoły.
  3. Na terenie Szkoły wraz z umówionym Interesantem nie mogą przebywać osoby trzecie, chyba że ich obecność jest niezbędna do załatwienia sprawy.
  4. Wejście na teren Szkoły możliwe jest po uprzednim zdezynfekowaniu dłoni dostępnym środkiem dezynfekującym, w miejscu do tego wyznaczonym.
  5. Przez cały czas trwania wizyty w Szkole Interesant zobowiązany jest
    do zasłaniania nosa i ust, z wyjątkami wynikającymi z przepisów powszechnie obowiązujących.
  6. Dopuszczalna liczba Interesantów przebywających w tym samym czasie
    w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi (nie wliczając osób obsługujących Interesantów).
  7. W trakcie obsługi Interesanta pracownik Szkoły zobowiązany jest
    do zasłaniania nosa i ust.
  8. Na terenie Szkoły obowiązuje zasada dystansowania się od innych osób,
    w tym pracowników Szkoły - wymagane jest zachowanie 2 m odległości między Interesantem a pracownikiem, chyba że dzieli ich osłona wykonana z tworzywa sztucznego.
  9. W trakcie przebywania na terenie Szkoły Interesant ma obowiązek stosowania się do komunikatów i oznaczeń dotyczących zasad przemieszczania się, w szczególności Interesant nie powinien samodzielnie przemieszczać się po terenie Szkoły.
  10.  Interesant, który ma umówioną wcześniej wizytę odbierany będzie przez pracownika Szkoły przy wejściu do budynku, a po zakończeniu spotkania ponownie do niego odprowadzany.
  11.  Umówiona wizyta w Szkole nie zwalnia z obowiązku odbywania kwarantanny lub innej formy izolacji przewidzianych w związku z trwającym stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

 

Z uwagi na bezpieczeństwo innych Interesantów i pracowników Szkoły
w przypadkach budzących wątpliwość co do stanu zdrowia Interesanta,
w szczególności z uwagi na jego zewnętrzne objawy chorobowe, Interesantom może zostać uniemożliwione wejście na teren Szkoły.

Godziny pracy sekretariatu Szkoły : 8.00 – 16.00

Zaleca się następujące formy kontaktu Interesantów:

  1. korespondencyjny, pocztą tradycyjną na adres:

Szkoła Podstawowa nr 170  w Łodzi Miedziana 1/3, 90-038 Łódź

2) kontakt elektroniczny lub telefoniczny:

kontakt@sp170.elodz.edu.pl

 

 

42 674 37 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 3

Obowiązki dyrektora szkoły

 

  1. Dyrektor dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 / zagrożenia zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 /.
  2. Współpracuje z organem prowadzącym szkołę w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej.
  3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 / zagrożenia zarażeniem się SARS-CoV-2 /.
  4. Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji o liczbie dzieci, które rodzice/ opiekunowi prawni decydują się przyprowadzić do budynku szkoły w czasie trwania pandemii w Polsce.
  5. Zapewnia pomieszczenie do izolacji (szkolny gabinet profilaktyki zdrowotnej – gabinet pielęgniarki) na wypadek podejrzenia zakażenia się koronawirusem               SARS-CoV-2 przez dziecko lub pracownika szkoły. Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny, w skład którego wchodzi: fartuch ochronny, maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.
  6. Przy wejściu głównym, w przedsionku i w sekretariacie umieszcza dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych - mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci (umieszczone w widocznych miejscach), a przy dozownikach z płynem - instrukcje do dezynfekcji rąk.
  7. Organizuje pomiar temperatury ciała dzieci (przy wejściu oraz w razie wystąpienia takiej potrzeby).
  8. Zapewnia dezynfekcję wszystkich pomieszczeń, w których przebywają uczniowie.

 

 

 

 

 

§ 4

Obowiązki pracowników szkoły

               

  1. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i codziennego pomiaru temperatury ciała.
  2. W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2                           (np. wystąpienia duszności, uporczywego kaszlu, gorączki) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
  3. Do szkoły wszyscy pracownicy wchodzą i wychodzą tylko przez główne wejście.
  4. Bezwzględnie przy każdym wejściu i wyjściu ze szkoły oraz w trakcie wypełniania obowiązków pracownicy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji oraz myją je wodą i mydłem (zgodnie z instrukcjami umieszczonymi w widocznym miejscu)  .
  5. Na terenie szkoły pracownicy zachowują dystans społeczny między sobą oraz w kontakcie z osobami z zewnątrz (minimum 2 metry odległości).
  6. Pracownicy nie gromadzą się w pomieszczeniach - na jedną osobę musi przypadać min. 4 m² powierzchni.
  7. Kontakty między pracownikami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie.
  8. Nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi na terenie szkoły, w sposób szczególny dbają o higienę własną i uczniów (między innymi zalecając częste mycie rąk wodą i mydłem).
  9. Nauczyciele utrzymują kontakt z rodzicami/ opiekunami prawnymi poprzez dziennik elektroniczny Librus. W nagłych przypadkach zalecany jest kontakt telefoniczny.
  10. Sale lekcyjne i inne pomieszczenia szkoły są przygotowywane i odkażane zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

 

 

 

 

 

 

§ 5

Obowiązki rodziców/ opiekunów prawnych

 

  1. Rodzice/ opiekunowie prawni zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego w szkole reżimu sanitarnego w warunkach panującej w Polsce pandemii COVID-19 / zagrożenia zakażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2 /. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani się do informowania wychowawcy klasy o istotnych informacjach dotyczących stanu zdrowia dziecka.
  2. Rodzice/ opiekunowie prawni nie przyprowadzają/ wysyłają dziecka do budynku szkoły, jeżeli u któregokolwiek z członków rodziny wystąpiło podejrzenie zakażenia się koronawirusem SARS-Cov-2.
  3. Rodzice/ opiekunowie prawni przyprowadzają/ wysyłają do szkoły tylko zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych. Przed wyjściem dziecka do budynku szkoły rodzice zobowiązani są wykonać u niego kontrolny pomiar temperatury.
  4. Rodzice/ opiekunowie prawni zapewniają dziecku indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  5. Uczniowie w trakcie pobytu na terenie szkoły korzystają tylko z własnych przyborów szkolnych.
  6. Rodzic/ opiekun zobowiązany jest do wyposażenia dziecka przebywającego w niezbędne podręczniki oraz przybory: piórnik, kredki, blok rysunkowy, a także – w maseczkę i  chusteczki higieniczne.
  7. Uzasadniona potrzeba kontaktu rodzica/ opiekuna z dzieckiem i dziecka z rodzicem/ opiekunem realizowana jest za pomocą telefonu szkolnego. Zabrania się przynoszenia przez dziecko na zajęcia :telefonów komórkowych, urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych, zabawek, maskotek oraz innych  zbędnych przedmiotów (niezwiązanych z charakterem prowadzonych zajęć).
  8. Rodzic zobowiązany jest przypominać dziecku o podstawowych zasadach  przestrzegania higieny i bezpieczeństwa (m.in.: prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem, niepodawanie ręki na przywitanie, unikanie częstego dotykania twarzy, prawidłowe osłanianie nosa i ust podczas kichania czy kasłania).
  9. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do podania wychowawcy/ nauczycielowi (sprawującemu w budynku szkoły opiekę nad dzieckiem) aktualnego, numeru telefonu (na wypadek konieczności skontaktowania się) oraz zobowiązani są do odbierania połączeń od pracowników szkoły.

                                                                    § 6

 

Utrzymywanie czystości w szkole

 

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe.
  2. Kontakty między pracownikami powinny być ograniczane do niezbędnego minimum. Zaleca się pracę indywidualną lub w małych grupach o stałym składzie.
  3. Za utrzymanie czystości w szkole odpowiedzialni są pracownicy obsługi, którym w zakresie obowiązków przydzielone zostały do sprzątania określone pomieszczenia szkolne. Nadzór nad pracownikami obsługi w tym zakresie sprawują kierownicy gospodarczy.
  4. Dyrektor szkoły zapewnia sprzęt oraz środki czyszczące i myjące niezbędne do wykonywania prac porządkowych.
  5. Kierownik gospodarczy codziennie monitoruje prace porządkowe, zwracając w szczególności uwagę na utrzymywanie w czystości ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych w salach i innych pomieszczeniach szkoły.
  6. Na potrzeby prowadzonego nadzoru prac dezynfekcyjnych w (lub przy) pomieszczeniach umieszczone są rejestry mycia i dezynfekcji (załącznik nr 3), w których pracownik każdorazowo wpisuje datę i godzinę, zakres przeprowadzonych czynności, podaje rodzaj użytego do mycia i dezynfekcji środka oraz składa podpis.
  7. Podstawowym celem prac porządkowych jest utrzymanie czystości pomieszczeń i sterylności powierzchni, z których korzystają uczniowie i pracownicy szkoły.
  1. Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne (schody i korytarze) oraz powierzchnie dotykowe należy regularnie (co najmniej 2 razy dziennie) oczyszczać używając wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego.
  2. Należy myć i dokładnie odkażać:
  • drzwi,
  • klamki,
  • poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty i parapety w salach,
  • włączniki światła,
  • biurka,
  • poręcze i uchwyty,
  • zewnętrzne powierzchnie szafek uczniowskich w szatni szkolnej,
  • używane przez dzieci zabawki lub inne przedmioty, z których korzystają podczas zajęć.
  1. Środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji powinny być stosowane zgodnie z wytycznymi i zaleceniami podanymi przez producenta.
  1. Podczas prac porządkowych pracownik zobowiązany jest stosować zalecane środki ochrony indywidualnej, przestrzegać zasad higieny oraz zachowywać reguły ostrożności:
  • do procesu dezynfekcji stosować rękawice ochronne,
  • nie dotykać twarzy dłońmi w rękawiczkach,
  • nie zakładać ponownie uprzednio zdjętych rękawic jednorazowych,
  • podczas dezynfekcji stosować ręczniki papierowe, które po przetarciu należy od razu wyrzucić,
  • nie używać tych samych ściereczek w różnych pomieszczeniach (kuchnia, łazienka, WC).
  1. Dezynfekowanie powierzchni za pomocą środków dezynfekcyjnych powinno być skuteczne i wymaga prawidłowego ich stosowania:
  • usunięcia wodą zanieczyszczeń przed dezynfekcją,
  • użycia środka w odpowiednim stężeniu,
  • dokładnego naniesienia na powierzchnię odpowiedniej ilości preparatu,
  • przestrzegania zalecanego czasu zastosowania, pozostawienia preparatu przez wskazany przez producenta czas (dezynfekowana powierzchnia powinna pozostawać wilgotna przez czas niezbędny do zabicia wirusów).
  1. Należy wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym, opisanych koszy.
  2. Po dokonaniu dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością np.: blatów stołów kuchennych, należy przepłukać je czystą wodą (po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta środka dezynfekującego).
  3. Podczas sprzątania wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
  4. Z wyznaczonych sal przydzielonych uczniom nauczyciel oraz pracownik obsługi usuwają wszystkie przedmioty, sprzęty, zabawki i pomoce dydaktyczne, których nie można skutecznie dezynfekować.
  5. Sprzęt i środki służące do utrzymania czystości powinny być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach. Po zakończonej pracy pracownik powinien:
  • umieścić sprzęt i środki chemiczne w wyznaczonym do ich przechowywania miejscu,
  • zabezpieczyć miejsce przed dostępem do niego osób nieuprawnionych (szczególnie dzieci),
  • wpisać w prowadzonych rejestrach (załącznik nr 3) datę i godzinę, zakres przeprowadzonych czynności oraz rodzaj użytego do mycia i dezynfekcji środka (rejestry powinny być w miejscach dostępnych dla nauczycieli).
  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia w danej sali jest uprawniony do sprawdzenia każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć z uczniami, czy i kiedy:
  • sala została posprzątana i wywietrzona,
  • znajdujący się w niej sprzęt, pomoce i zabawki zostały zdezynfekowane.
  1. Nauczyciel może zwrócić się do kierownika gospodarczego o przeprowadzenie dodatkowej dezynfekcji zabawek oraz sprzętu w sali.
  2. Pracownik szkoły dokonuje pomiaru temperatury ciała uczniów w uzasadnionym przypadku.
  3. Pracownicy administracji i obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  4. Dystrybutory wody pitnej zostają wyłączone z użytkowania.

                                                                                                               

 

                                                               

 

 

 

 

 

 

                                                                    § 7

 

Zasady bezpieczeństwa podczas zajęć

 

        1. Nauczycieli klas I - III zobowiązuje się do ustalenia różnych godzin przerw śródlekcyjnych i zajęć na boisku szkolnym. Przerwy zapewnia się stosownie do potrzeb dzieci, jednak nie rzadziej, niż co 45 minut.
        2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
        3. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w jego własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
        4. Sale, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
        5. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
        6. Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe). Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali gimnastycznej, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
        7. W sali gimnastycznej podłoga będzie myta detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
        8. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego należy prowadzić na otwartej przestrzeni.
        9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.
        10. W trakcie nauki muzyki uczeń powinien korzystać z własnego instrumentu. Instrument wypożyczony jest przypisany do jednego ucznia przez cały rok szkolny. Należy zrezygnować ze śpiewu chóralnego.
        11. Nauczyciel informatyki zapewni uczniom bezpieczne korzystanie z urządzeń znajdujących się w pracowni informatycznej i uwzględni to w regulaminie pracowni.

 

 

 

 

 

                                                               

 

 

 

 

                                                                    § 8

                                                           

 Zajęcia świetlicowe

 

              1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
              2. Zaleca się, w miarę możliwości, prowadzenia zajęć świetlicowych na świeżym powietrzu na terenie szkolnym i pozaszkolnym, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
              3. W miarę możliwości nauczyciel świetlicy zapewnia bezpieczne odstępy pomiędzy uczniami przebywającymi w świetlicy.
              4. W czasie zajęć dzieci korzystają z własnych przyborów. Dzieci nie powinny wymieniać się przyborami między sobą.
              5. W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
              6. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszcza się w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
              7. Pomieszczenie świetlicy należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
              8. Podczas realizacji zajęć świetlicowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć zajęcia i gry kontaktowe.
              9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest zobowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek, rzeczy.
              10. Zobowiązuje się nauczycieli świetlicy do wprowadzenia w regulaminie korzystania z zajęć świetlicowych zapisów dotyczących zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii oraz zapoznania uczniów i ich rodziców z tymi zasadami. Fakt zapoznania się z tymi zasadami rodzice potwierdzają własnoręcznym podpisem.
              11. Przedmioty, przybory, pomoce dydaktyczne i sprzęt znajdujące się w pomieszczeniu świetlicy, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przedmioty wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
              12. Bezpośredni nadzór nad pracą świetlicy szkolnej sprawuje wicedyrektor.

13.  Rodzice zapisując dziecko do świetlicy szkolnej są zobowiązani do przesłania   zeskanowanej  karty zapisu oraz potwierdzonego podpisem regulaminu świetlicy i regulaminu rekrutacji dzieci do świetlicy szkolnej drogą elektroniczną na adres kontakt@sp170.elodz.edu.pl lub dokumentów w formie papierowej do skrzynki podawczej.

14. Osoby przyprowadzające i  odbierające dziecko ze świetlicy szkolnej nie robią tego osobiście. Zatrzymują się w strefie wyznaczonej, a po dziecko udaje się pracownik szkoły.

                                                                          § 9

 

 Zasady korzystania z szatni

  1. Zapewnia się bezpieczne korzystanie z szatni.
  2. Pracownik dyżurujący przy szatni, w razie potrzeby, przypomina uczniom o obowiązku dezynfekcji rąk oraz podejmuje działania ograniczające gromadzenie się uczniów w szatni.
  3. Przy wejściu do szatni umieszcza się środek do dezynfekcji rąk i instrukcję skutecznego dezynfekowania rąk.

 

 

 

 

 

                                                                   § 10

                                                   Wyjścia i wycieczki

  1.  Wyjścia i wycieczki są organizowane z zachowaniem środków bezpieczeństwa wynikających z przepisów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych.
  2.  Dyrektor szkoły wyraża zgodę na wyjście/wycieczkę tylko w sytuacji, gdy jest ona niezbędna do realizacji podstawy programowej.
  3. W sytuacji, gdy praca szkoły przebiega w systemie hybrydowym(strefa żółta lub czerwona) organizacja wyjść i wycieczek jest zabroniona.
  4. Dokumentacja wyjść i wycieczek pozostaje niezmieniona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 11

  Korzystanie z zasobów biblioteki

 

1. W bibliotece (oprócz nauczyciela bibliotekarza) może przebywać 4 osób jednocześnie. 

  1. Osoby przebywające w bibliotece są zobowiązane do zachowania bezpiecznych odległości pomiędzy sobą.
  2. Ogranicza się wolny dostęp uczniów do księgozbioru.
  3. W bibliotece prowadzi się ewidencję osób odwiedzających bibliotekę w każdym dniu.
  4. W bibliotece wydziela się tzw. „drogę brudną”, tj. miejsce zwrotu książek, które będą podawane kwarantannie, oraz „drogę czystą” dla książek wypożyczanych z biblioteki.
  5. Zwrotu książki można dokonać do skrzynki podawczej opisując na kartce włożonej do książki, dane ucznia (imię, nazwisko, klasa) i wrzucając do wyznaczonej, bibliotecznej skrzynki podawczej.
  6. Przyjmowane książki będą odkładane do odpowiedniego pudła na okres kwarantanny. Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i włączone do użytkowania dopiero po okresie kwarantanny.
  7. W bibliotece szkolnej obowiązują ogólne zasady higieny: dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  8. Nauczyciel bibliotekarz ustali w regulaminie i upowszechni szczegółowe zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach oraz ogólne zasady bezpieczeństwa obowiązujące w okresie epidemii, w tym uwzględniając, że na jedną osobę przebywającą w bibliotece przypadają 2m2 .
  9. Szczegółowe zasady korzystania z biblioteki, nauczyciel bibliotekarz przekazuje każdemu wychowawcy oraz dyrektorowi szkoły w terminie do 4 września 2020 r.

11. Wychowawcy są zobowiązani zapoznać uczniów z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej w okresie epidemii.

12. Przed wejściem do pomieszczenia biblioteki wywiesza się szczegółowe zasady korzystania z biblioteki w okresie epidemii  i harmonogram godzin pracy biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

§ 12

                                   Możliwe warianty zawieszenia zajęć przez dyrektora szkoły

1.Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

2.Wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki.

3. W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.

 

Warunki wprowadzenia kształcenia w wariancie B i C

Wariant B

 

1.Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu Wariantu B, czyli kształcenia mieszanego, gdy państwowa powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna uzna za konieczną taką organizację nauki, biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie  i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły/placówki.

2. Kształcenie mieszane (tzw. hybrydowe) może dotyczyć organizowania zajęć w mniejszych grupach lub dla części klas (np. klasy I-III – zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne) a także zajęć przeznaczonych dla pojedynczych lub niewielkich grup uczniów.

3. Dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować kształcenie zdalne np. dla uczniów pozostających na kwarantannie, dla uczniów przewlekle chorych, na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem, czy dla uczniów, którzy mają orzeczenie o indywidualnym nauczaniu z poradni psychologiczno-pedagogicznej i posiadają opinię lekarza o przeciwskazaniach do bezpośrednich kontaktów z nauczycielem ze względów epidemicznych.

Wariant C

1.Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu Wariantu C, czyli zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. Kluczowa przy podejmowaniu takiej decyzji będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zostanie podjęta gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub będą przypadki zachorowań lub kwarantanny.

 

 

§ 13

 

1.Informacja do senepidu o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu, może pochodzić od lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców lub pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, placówki lub innych pracowników szkoły, którzy uzyskali informację o zachorowaniu. Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Przeprowadza on dochodzenie epidemiologiczne, a następnie, w razie potrzeby, podejmuje czynności, które mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i zachorowań.

2.W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli poddać się pozostali uczniowie z tej klasy. Wówczas prowadzenie dla nich zajęć w formie zdalnej będzie jedyną możliwością kontynuowania nauki.

3. Nauka stacjonarna dla innych klas w danej szkole będzie zależała od tego w jakim stopniu byli oni narażeni na zakażenie.

4.Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, na podstawie przedstawionych przez dyrektora szkoły, konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć szkolnych.

                                                                  § 14

 Zasady współpracy z rodzicami

 

  1. Zaleca się rodzicom/opiekunom ograniczenie wchodzenia do szkoły razem z dzieckiem.
  2. Zaleca się, aby opiekunem odprowadzającym i odbierającym dziecko do i ze szkoły był jeden z rodziców.
  3. W razie konieczności, rodzic odprowadzający dziecko może wejść do przestrzeni wspólnej szkoły z zachowaniem następujących zasad:
  1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;
  2. utrzymanie dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;
  3. utrzymanie dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m;
  4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli – obowiązkowa osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
  1. Rodzice nie wchodzą z dzieckiem do pomieszczenia szatni.
  2. W okresie epidemii zaleca się ograniczenie czasu korzystania przez dzieci z opieki świetlicowej, w miarę możliwości zapewnienia dzieciom opieki w domu.
  3. W okresie epidemii kontakt z rodzicami uczniów odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem środków komunikacji zdalnej.
  4. W razie potrzeby bezpośredniego kontaktu rodzica z nauczycielem, wychowawcą lub dyrektorem, rodzic jest zobowiązany do wcześniejszego ustalenia terminu spotkania za pośrednictwem środków komunikacji zdalnej.
  5. W okresie epidemii nie organizuje się zebrań z rodzicami, z wyjątkiem zebrań w celu wyboru rad oddziałowych i rady rodziców. Harmonogram zebrań w poszczególnych oddziałach klas zostanie ustalony przez zespół powołany przez dyrektora i podany do wiadomości rodzicom mailowo lub telefonicznie przez wychowawcę.
  6. Zapewnia się szybką i skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia – za pośrednictwem telefonu, maila lub z wykorzystaniem innych technik komunikacji na odległość.
  7. W celu zapewnienia możliwości szybkiego kontaktu z rodzicami uczniów, rodzice przekażą wychowawcy nr telefonu kontaktowego lub poinformują o innym sposobie komunikacji zdalnej.
  8. W przypadku konieczności odebrania dziecka ze szkoły z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem i nieuzyskania kontaktu z rodzicem, dyrektor szkoły wzywa pogotowie ratunkowe do dziecka.
  9. Rodzice ucznia niezwłocznie powiadamiają wychowawcę lub dyrektora szkoły po tym, gdy otrzymają dodatni wynik badania swojego dziecka w kierunku koronawirusa.

 

 

 

§ 15

 

Organizacja wydawania i spożywania posiłków

 

  1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, wprowadza się dodatkowo zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.
  2. Ustala się, że odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynosi min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnia się środki ochrony osobistej.
  3. Pracownicy są zobowiązani zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
  4. Korzystanie z posiłków odbywać się będzie wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
  5. W miarę możliwości zapewnia się zmianowe wydawanie posiłków lub spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy.
  6. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
  7. Obsługa wydaje przygotowane czyste zestawy sztućców wraz z posiłkiem.
  8. Osoby wchodzące na stołówkę powinny dezynfekować ręce przed podejściem do miejsca wydawania posiłku oraz sztućców.
  9. Usuwa się dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej - dodatki te wydawane są bezpośrednio przez obsługę.

10.  Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.

11.  W jadalni  nie ma  samoobsługi.

11.Dania i produkty są podawane przez osobę do tego wyznaczoną.

12. Posiłki dostarczane przez firmę cateringową są przywożone w jednorazowych opakowaniach.

                                                                     § 16

 

 Organizacja zajęć dydaktycznych i dyżurów podczas przerw

 

  1. Uwzględniając zalecenia MEN i GIS, w miarę możliwości ustala się różne godziny rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktycznych, z uwzględnieniem zasad bhp.
  2. Zobowiązuje się nauczycieli do przestrzegania zasad bhp, w szczególności dotyczących zajęć dydaktyczno-wychowawczych, określonych w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166, z późn. zm.) oraz przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356, z późn. zm.).
  3. Zajęcia dydaktyczne danego oddziału prowadzone są w jednej sali, chyba że nie jest to możliwe ze względu na specyfikę zajęć.
  4. Zaleca się, aby uczniowie w miarę możliwości, w czasie przerw, przebywali ze swoimi koleżankami i kolegami z danego oddziału.
  5. W miarę możliwości, organizując dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, do pełnienia dyżurów nie angażuje się nauczycieli powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają tę osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka bez względu na wiek.
  6. Stosownie do potrzeb, w trakcie roku szkolnego, zwiększana będzie liczba nauczycieli dyżurujących w czasie przerw. 

 

 

 

         

Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia

 

§ 1.

  1. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak:

1) duszność;

2) stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C);

3) objawy przeziębieniowe;

4) gorączka;

5) kaszel;

6) duszności i kłopoty z oddychaniem;

7) bóle mięśni i ogólne zmęczenie

pracownik nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112 w celu poinformowania, że może być zakażony koronawirusem.

  1. O wystąpieniu sytuacji opisanej w ust. 1 i potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły, telefonicznie lub w innej przyjętej w szkole formie zgłaszania nieobecności w pracy.
  2. Pracownik informuje dyrektora również o zastosowanych wobec niego zaleceniach stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  3. Dyrektor niezwłocznie informuje powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną o fakcie zakażenia pracownika koronawirusem i ściśle stosuje się instrukcji oraz poleceń wydanych przez pracownika stacji.
  4. O potwierdzonym zakażeniu pracownika, dyrektor informuje organ prowadzący i kuratorium oświaty.

§ 2.

  1. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
  2. Dyrektor po otrzymaniu informacji, o której mowa  ust. 1, niezwłocznie powiadamia:
  1. właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną,
  2. miejscową policję,
  3. kuratorium oświaty –
  4. Dyrektor stosuje się ściśle do wydawanych przez właściwe organy instrukcji i poleceń.
  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz dezynfekuje się powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). Zadania te wykonuje wskazany przez dyrektora pracownik, zabezpieczony w odpowiednie środki ochrony osobistej.

§ 3.

  1. Niezwłocznie ustalana jest lista osób (pracowników i uczniów) przebywających w tym samym czasie w części/częściach obiektu szkolnego, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie – dyrektor wyznacza osobę do sporządzenia listy lub osobiście sporządza taką listę.
  2. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

§ 4.

  1. W przypadku zauważenia u ucznia objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, opiekun grupy/nauczyciel niezwłocznie telefonicznie informuje jednego z rodziców ucznia o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły i zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły.
  2. W przypadku wystąpienia u ucznia niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pozostałych uczniów na odległość, co najmniej 2 metrów lub odprowadzony do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
  3. Odizolowany uczeń cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodzica. Opiekun przebywający w tym samym pomieszczeniu powinien zachować dystans wynoszący min. 2 m, zakryć usta i nos maseczką.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami, a powierzchnie, z którymi miał kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.) dezynfekuje się.
  5. Zadania określone w ust. 4 wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony w środki ochrony osobistej.
  6. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę uczniów i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie.
  7. O możliwym zakażeniu ucznia koronawirusem dyrektor niezwłocznie informuje organy, o których mowa w § 2 ust. 2.
  8. W stosunku do pracowników, o których mowa w ust. 6, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi od pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  9. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
  10. O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych uczniów, którzy mieli kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
  11. Rodzice dziecka/ucznia podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia ich dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

§ 5.

Informacje z numerami telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych umieszcza się w miejscach łatwo dostępnych.

§ 6.

Osoby, które miały kontakt z zakażonym powinny zastosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały z taką osobą kontakt.

§ 7.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora, a dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.

§ 8.

    1. W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
    2. W przypadku braku zgody pracownika, o której mowa w ust. 2, dyrektor ustala inną formę komunikacji na odległość z danym pracownikiem.

§ 9.

Do zgłoszenia dyrektorowi podejrzenia zakażenia koronawirusem zobowiązany jest każdy pracownik szkoły.

§ 10.

Każdy, kto miał kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem nie opuszcza pomieszczenia/szkoły do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Po uzyskaniu tych zaleceń dyrektor niezwłocznie informuje pracowników, i w razie wskazań stacji, rodziców uczniów.

§ 11.

  1. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem na terenie szkoły wszyscy pracownicy mają obowiązek stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
  2. Zobowiązuje się pracowników do bieżącego śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/.

§ 12.

Z procedurą zostają zapoznani wszyscy pracownicy szkoły, potwierdzając ten fakt podpisem na oświadczeniu, którego wzór stanowi załącznik do niniejszej procedury.

 

 

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42