Sobota 27.04.2024

Procedura postępowania w przypadku samowolnego opuszczenia (ucieczki)

z zajęć przez ucznia w Szkole Podstawowej nr 170 w Łodzi

Podstawa prawna: Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) - art. 41 ust. 1., Ustawa z dn. 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. 1982 Nr 35 poz.228)

1. Nauczyciel, który zauważył ucieczkę ucznia z zajęć jest zobowiązany jak najszybciej powiadomić o tym fakcie Dyrektora wychowawcę klasy/wychowawcę społecznego, a w razie jego nieobecności pedagoga lub psychologa szkolnego.
  2. Wychowawca/zawiadomiona osoba zdobywa dodatkowe informacje mogące wyjaśnić miejsce pobytu ucznia, czy sposób opuszczenia szkoły.
  3. Telefonicznie powiadamia rodziców/opiekunów prawnych ucznia o nieobecności w celu ustalenia jej przyczyny oraz odnotowuje ten fakt w notatce służbowej przekazanej Dyrektorowi.
  4. W przypadku braku kontaktu z rodzicami ucznia wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny wysyłają pisemne zawiadomienie do rodziców/opiekunów prawnych ucznia informujące o jego nieobecności w szkole, a więc nierealizowaniu przez niego obowiązku szkolnego lub nauki oraz wyznacza termin stawienia się w szkole.
  5. W przypadku braku kontaktu z domem należy powiadomić policję.
  6. Dyrektor wraz z policją podejmuje czynności doprowadzające do ustalenia miejsca pobytu ucznia.
  7. Wychowawca po powrocie ucznia do szkoły w obecności pedagoga lub psychologa przeprowadza z uczniem rozmowę wyjaśniającą powód ucieczki oraz przedstawia konsekwencje takiego zachowania wynikające z wewnątrzszkolnego systemu oceniania z zachowania.
  8. Wychowawca ustala termin spotkania z rodzicami/opiekunami ucznia w obecności pedagoga, Dyrektora, na którym zostaną przedstawione konsekwencje, jakie mogą ponieść oni i dziecko w przypadku ucieczki z zajęć szkolnych.
  9. W przypadku braku kontaktu z rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia wychowawca, pedagog lub psycholog szkolny wysyłają pisemne zawiadomienie

do rodziców/opiekunów prawnych ucznia informujące o jego ucieczce ze szkoły oraz wyznacza termin stawienia się w szkole.

1. Ucieczki z zajęć lekcyjnych nie podlegają procedurze zwalniania i usprawiedliwiania nieobecności oraz mają odzwierciedlenie w kryteriach oceny zachowania ucznia, zgodnie ze statutem szkoły.
  2. Jeżeli, mimo podjętych działań, uczeń nadal ucieka z zajęć należy pisemnie powiadomić kolejno:
  • Kuratora zawodowego, jeżeli uczeń jest pod kuratelą,
  • Policję - wydział nieletnich,
  • Sąd rodzinny