SZKOLNY PROGRAM NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ

SZKOLNY PROGRAM NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ MAiC

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mieszka obecnie około 20.000 osób należących do romskiej mniejszości etnicznej.

Program ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans osób należących do społeczności romskiej oraz pomoc w podtrzymaniu tożsamości i kultury Romów. Priorytetem Państwa jest poprawa stanu edukacji wśród Romów poprzez: zwiększenie współczynnika ukończenia szkoły, poprawę frekwencji oraz wyników nauczania dzieci i młodzieży romskiej, ułatwienie młodzieży romskiej kontynuowania nauki oraz poprawa stanu wiedzy na temat społeczności romskiej wśród nie‑romskiej większości, a w konsekwencji  w społeczeństwie polskim oraz zmiana negatywnych stereotypów związanych z tą społecznością.

Przystąpienie Szkoły Podstawowej nr 170  do realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce ma znaczący wpływ na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci pochodzących ze społeczności romskiej. Dzięki realizacji  Programu:

Ø   dla uczniów zakupiono podręczniki i pomoce dydaktyczne oraz przybory niezbędne do właściwego uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych

Ø uczniowie mogą korzystać z komputera i Internetu oraz rozwijać swoje zainteresowania

Ø doposażono świetlicę integracyjną w materiały dydaktyczne, plastyczne i papiernicze, przybory szkolne, gry i zabawki edukacyjne oraz sprzęt sportowy. Zakupiony został również radioodtwarzacz oraz komputer z oprogramowaniem i drukarką. Świetlica wyposażona została w nowe meble, wymienione zostały drzwi oraz oświetlenie.

Ø dzięki pomocy Stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce  zorganizowane zostało dożywianie dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Z okazji świąt, tj. Boże Narodzenie i Dzień Dziecka, dzieci otrzymują pomoc materialną w postaci paczek z artykułami żywnościowymi i słodyczami. W okresie wakacyjnym organizowane są kilkudniowe wycieczki.